Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Пуща-Водица:полвека назад

pusha.com.ua pusha.com.ua

Пущанские красавицы

pusha.com.ua pusha.com.ua

Всё о природе Пуща-Водицы

pusha.com.ua pusha.com.ua

03Ще кілька століть тому вплив людини на природу був незначним, проте після науково-технічного прогресу все змінилось.

Значного удару по природі нанесла екологічна криза ХХ століття, котра охопила цілий світ. Через конкуренцію між Сходом та Заходом за першість на ринку кількість токсин за 35 років зросла у 36 разів. Зареєстровано більше 9 мільйонів штучно отриманих речовин, котрі наносять непоправну шкоду середовищу.

Україну не оминув згубний вплив людини на природу, тому Чорне та Азовські моря, на превеликий жаль, знаходяться у зоні екологічного лиха.

Чи задумувались коли-небудь ви скільки часу розкладатиметься залишений у лісі одноразовий посуд? – Близько 550 років, а це означає, що жоден шматок пластику на нашій планеті ще досі не розклався.

Екологічна ситуація в Україні є критичною, адже площа сміттєзвалищ дорівнює

площі Люксембургу, а це близько 2,5 тисяч квадратних кілометрів. На такі гігантські кількості сміття, нажаль, в нас існує лише один переробний завод «Енергія», котрий здатен впоратись лише з двадцятьма п’ятьма відсотками відходів столиці.

За дослідженнями останніх років людська популяція Землі зростає на 2% за рік, а обсяги сміття на 6% за той самий відрізок часу.

Але чому люди продовжують смітити та забруднювати середовище?

У 90-х роках Джеймс Вілсон та Джордж Келлінг створили теорію «розбитих вікон». Згідно цієї теорії, якщо у будинку розбите одне вікно, і ніхто його не замінить за короткий час, то згодом всі вікна будівлі будуть розбиті, все вкриється сміттям, а люди займуться мародерством. Чому так відбувається? У Нідерландах провели низку експериментів, які пояснили поведінку людей.

У місті повісили добре помітний знак, що забороняв малювати на стінах. Сама ж стіна, біля якої знаходилась заборона, була чистою. На кермо 77 велосипедистів, що паркувались неподалік, прикріпили листки з надписом «Щасливих свят» і логотипом неіснуючої компанії спорттоварів. Поряд не було урни для сміття, тому велосипедистам залишались три наступні варіанти: покласти листок на велосипед іншої людини, кинути на землю або ж забрати зі собою, щоб викинути згодом. Перші два варіанти порушували правила,  і лише 25 людей (33%) з 77 пішли проти закону.

Експеримент повторили у той же час доби, за таких же погодних умов, але розмалювали стіну графіті без змісту.  Результати вразили, адже 53 людини (69%) з 77 порушили правила.

Цей дослід показав, що людям властиво діяти неправильно, якщо середовище, в якому вони перебувають містить ознаки протиправної поведінки.

Не оминула ця проблема і Пущу-Водицю. З приходом весни кількість бажаючих активно відпочити зросла, проте зросла і кількість сміття у лісі, яке відіграє свою роль в поведінці людей і завдає шкоди природі.

Пуща-Водиця – найбільший лісопарк України. Кількість водойм та лісів створили ідеальні умови для відпочинку та лікування, повітря чисте та легко дихається. Саме тому тут більше 10 санаторіїв, лікарні, школи та садочки, будинки престарілих.

Що ми можемо зробити, аби вберегти красу Пущі від руйнування? – Почати з себе. Пам’ятати про шкоду від пластику, коли наступного разу захочемо залишити сміття у лісі. Долучатись до толок та суботників. І пам’ятати, що ми не перейняли Землю від наших предків, а позичили її у наших дітей!

БАЙЛО Мар’яна 

Матеріал люб`язно надано газетою "Наша Пуща-Водиця"